seo nedir

SEO Nedir ?

SEO, “Search Engine Optimization” ifadesinin baş harflerinden oluşan “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin Google başta olmak üzere bütün arama motorlarında daha çok görünürlük elde ederek üst sıralara çıkmasını sağlayan çalışmalardır. SEO Nedir öğrenmek için gelin sizler için özenle hazırladığımız yazımıza beraber göz atalım.

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak ziyaretçi sayımızı arttırarak trafik almamızı sağlamaktadır.

Etkili ve doğru bir SEO çalışması ile web sitelerini arama motorları kriterlerine uygun hale getirerek üst sıralara çıkarmak mümkündür.

SEO Hizmetimizden yararlanmak için tıklayın.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Neden Gereklidir?

Web siteleri için en büyük müşteri ve ziyaretçi kaynağı olan arama motoru üzerinden bilgi ve ürün arama günümüzde online rekabeti ortaya çıkarmıştır. Bu online rekabet ile ziyaretçilerin çoğunlukla ilk sayfadaki web sitelerini ziyaret etmeleri sonucunda SEO sektörü oluşmaya ve önem kazanmaya başlamıştır.

SEO çalışması, web sitelerinin kullanılan arama motoru sayfalarında (SERP) daha yüksek sıralamalar almalarını sağlar. SERP’lerdeki konumunuzu iyileştirmek, sitenizin trafiğini arttırmak ve ziyaretçilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak için arama motoru optimizasyonu web siteniz için gerekli bir çalışmadır.

Daha yüksek sıralamalar dijital ortamda son zamanlarda ön plana çıkan online rekabette rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olur. Sunmuş olduğunuz hizmet, ürünler ve kurumsal kimliğinizle rakiplerinizin önüne geçmek için iyi bir SEO çalışması sizin için oldukça gerekli olacaktır.

SEO hizmeti ile web sitenizin konumunun iyileştirilmesi sayesinde siteniz daha fazla organik trafik (organic traffic) alacak ve bu sayede ziyaretçi sayınızın artması ile web sitenizin değeri artacaktır.

SEO Paketlerimiz için tıklayın.

SEO Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler arama motoru olan Google aynı zamanda SEO kurallarını belirleyen bir arama motorudur. Google bu kuralları kontrol ederken tarama, dizine ekleme ve sıralama aşamalarını kullanır. Google bu aşamaları yaparken popüler ve kaliteli içerikli sayfalara öncelik vermektedir. Doğru ve profesyonel yapılan SEO çalışması sizi Google’ın gözünde popüler ve kaliteli hale getirerek üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Doğru ve etkili bir SEO çalışması yapmak için “SEO Nasıl yapılır?” konusunda çok iyi bilgi sahibi olmak veya bu konuda tecrübeli bir SEO Uzmanı ya da SEO Ajansı’na danışmak gerekir. Yanlış ve bilinçsiz yapılan SEO çalışmaları ciddi zaman ve finans kayıplarına yol açabilir.

SEO hizmeti alacağınız web sitesi profesyonel SEO Araçları ile analiz edilerek bu web sitesi için bir SEO Raporu oluşturulur. Bir SEO uzmanı tarafından yapılan bu analizlerde rakip analizi, sektörel analiz ve anahtar kelime analizi gibi değerlendirmeler yapılır. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz anahtar kelimeler (organic keywords) doğrultusunda bu rapor analiz edilir, Site İçi SEO (On-Page SEO) ve Site Dışı SEO (Off-Page SEO) ile web sitenizde yapılacak olan iyileştirme, düzenleme ve geliştirme çalışmaları belirlenir.

Site İçi SEO Nedir? (On-Page SEO)

Site içi optimizasyon, web sitenizin tasarımı, yazılımı, içeriklerdeki metinler ve görselleri kapsayan bir kalite çalışmasıdır. Kullanıcıların web sitesinde uzun zaman geçirmesi ve Google botlarının web sitesinde rahat gezmesi Google’ın kaliteli içerik kavramını kapsar. Site İçi SEO çalışması ile Google’ın gözünde daha kaliteli gözükerek arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Site içi SEO Optimizasyonu yaparken web site hızınız önemli bir durumdur, insanlar artık yavaş açılan siteleri ziyaret etmiyorlar. Aynı şekilde Google’da yavaş web sitelerinin kullanıcı odaklı olmadığını düşünerek hızlı web sitesine sahip rakiplerinize göre sizleri daha arka planda tutabiliyor.

Site Dışı SEO Nedir? (Off-Page SEO)

Site dışı optimizasyon, web sitesine dışarıdan linkler (backlink), forumlar ve sosyal medya gibi çeşitli yerlerden ziyaretçi akışı sağlanması ile yapılan popülerlik çalışmasıdır. Doğru ve dengeli yapılan Site Dışı SEO çalışması ile SERP’lerde yani google arama sonuçlarında kalıcı bir etki yaratabilirsiniz.

Yapılan doğru ve bilinçli SEO çalışmaları doğrultusunda arama motoru botları web sitenizi daha çok ziyaret etmeye başlar. Bu ziyaretler sonucunda olumlu sonuçlar gören botlar web sitenizi arama motorlarında istediğiniz kelimelerde daha üst sıralarda göstermeye başlar.

Doğru, bilinçli ve etkili SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmetlerimizden yararlanmak için tıklayın.

Evet, SEO Nedir ? konusu için sizlere özenle hazırladığımız yazımızın sonuna geldik.

SEO Hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, her konuda sizlere yardımcı olmak isteriz instagram adresimizden(https://www.instagram.com/seoliocom/) bizlere her zaman ulaşabilirsiniz.