google trends nedir

Google Trends Nedir?

Google Trends; hangi kelimenin hangi sıklıkta aratıldığını gösteren bir uygulamadır. Google tarafından ücretsiz olarak yayınlanır ve seo uzmanları, anahtar kelime belirleme gibi işlemlerde kullanır.

Web sitesi trafiğini artırabilmek için anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi ve yeterli oranda kullanılması önemlidir. Google ise arama motorudur ve arama kısmına yazılarak arama yapılan kelimeleri analiz ediyor ve hangi kelimenin daha çok arandığını tespit ediyor.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google tarafından sunulan trends uygulamasını isteyen herkes kullanabilir. Google trends sayfasındaki arama bölümüne bir kelime ya da kelimeler girerek arama yapabilirsiniz. Yazılan kelimelerin aranma hacimleri, aranma sıklığı, hangi tarihlerde arandığı bilgileri grafik olarak gösterilir.

Oluşan grafikler altında seçilen kelimelerin hangi şehirlerde daha fazla arandığı gibi bilgilerde kolaylıkla sorgulanabilir. Google trends arama sonuçları, saatlik, haftalık, aylık gibi süreli veriler olarak gösterilir.

Örnek olarak aşşağıda seo araması için Türkiye lokasyonunda ki bilgileri görebiliyoruz.

Google Trends Nerede Kullanılır?

Google uygulamaları, web sitesi trafiğini artırmaya yönelik yapılan seo çalışmalarında daha çok kullanılıyor. Web sayfası içerikleri oluşturulurken, arama motorlarında arama yapan kullanıcıların yazacakları anahtar kelimeler üzerinden siteye yönlendirme yapılması sağlanır.

Google trends, kullanıcıların arama yaparken en çok kullandığı kelime ve konuların neler olduğunun tespit edilmesini sağlar. Dijital pazarlama, e-ticaret, reklam gibi alanlarda kullanıcı eğilimlerini belirlemek için Google trends kullanılır.

 • Anahtar kelime araştırmalarında,
 • Günlük arama takiplerinde,
 • Ülke trendlerinin tespitinde,
 • Marka bilinirliğinin ölçülmesinde,
 • Mevsimsel ve dönemsel eğilimlerin tespitinde,

Google trends, yeni pazarlar bulmak ve kaliteli içerik oluşturmak için tüm sektörlerde kullanılabiliyor.

Google Trends

Google algoritmaları, kullanıcıların arama yaptıkları kelimelere göre web sitelerini bulur ve sıralı olarak gösterir. Web sitesi sahipleri, içerik oluştururken, en çok kullanılan kelimeleri, içeriklerde anahtar kelime olarak kullanır. Google trends, arama motorlarına yazılan kelimelerin aratılma sıklığını tespit ettiği için içerik oluşturucular, ona göre anahtar kelime belirlemesini yapar. Bu seo çalışmaları için çok önemlidir ve site organik trafiğinin artmasını sağlar.

Seo ve Google ADS İlişkisi

Seo çalışmalarında çeşitli araçlar kullanılıyor. Google trends, seo ve Google ADS çalışmalarında en çok kullanılan araçlardan birisidir. Google ADS için sektör ve ürünle ilgili hangi aramalarını yapıldığını tespit etmeyi kolaylaştırır.

Yüksek hacimli arama istatistiklerine sahip olan kelimeleri belirler ve oluşturulacak içerikte anahtar kelime olarak kullanılmasını sağlar. Seo çalışmalarının amacı, web sitesine daha fazla trafik çekmek ve arama motorları sayfasında üst sıralarda yer almayı sağlamaktır.

Google ADS işlemlerinde anahtar kelimenin tıklanma oranı, kalite puanı önemlidir. Google trends hem seo hem de Google ADS açısından çok önemlidir.

Google Trends Anahtar Kelime Belirlenmesinde Nasıl Kullanılır?

Web site ve sayfa içeriklerinde anahtar kullanma ne kadar başarılı olursa, sitenin ziyaretçi sayısı o kadar fazla olur. Google trends, en çok aranan kelimelerin belirlenmesini sağlayan bir araçtır.

Anahtar kelime belirlemesi yapacak olanlar, uygulamaya kullanacakları kelimeleri yazarak sorgulama yaparlar. Sorgulama sonucunda, kelimenin hangi dönemlerde, nerelerde en çok arandığını tespit eder. Arama motorlarına en çok yazılan ve arama yapılan kelimeler, kalite düzeyi yüksek anahtar kelime olarak tespit edilir.

E-ticaret Sitesi İçin Google Trends Nasıl Fayda Sağlar?

E-ticarette, sezonluk, dönemsel ve özel günler için farklı ürün seçenekleri sunulur. Google trends sayesinde, kampanyalarda kullanılacak anahtar kelimeler kolaylıkla seçilir. Doğru anahtar kelimeler belirlendiğinde, e-ticarette reklam ve kampanyalar daha etkin bir şekilde yapılır. Google trends aracının sağladığı faydalar şunlardır:

 • Hangi konularda arama yapıldığını gösterir,
 • Dönemsel arama grafikleri hakkında bilgi verir,
 • E-ticarette, günlük, sezonluk ve dönemsel zamanlarda hangi kelimelerin en çok arandığını gösterir,
 • Hangi illerde ve bölgelerde hangi kelimelerin arandığını gösterir,
 • Hedef kitleye göre çalışma yapılmasını sağlar,
 • Yılın hangi dönemlerinde hangi kelimenin daha fazla aratıldığını gösterir,

E-ticaret sitelerinin içerik oluşturmalarında Google trends aracının sağlamış olduğu faydalar çok fazladır. Reklam ve satış kampanyalarında, kullanıcıların dikkatini çekecek ve arama motorları tarafından siteye yönlendirme yapacak anahtar kelimelerin belirlenmesini sağlar.

Google Trends Kullanıcılarına Ne Sunar?

Google trends, kelime analizlerinde kullanıcılarına aranan kelimenin kullanılma oranları hakkında bilgi sunar. Kullanıcılar, kelime sorgulamalarını yaparken aynı anda beş kelime ya da konu yazarak sorgulama yapabiliyor.

Bu içeriklerde kullanılacak olan kelimelerin, aranma sıklığını ve seo kalitesini belirlemeyi sağlar. Google trends kullanıcıları, yapacakları her sorgulama sonucunda, zaman, bölge, kullanım sıklığı gibi birçok bilgiye sahip olur, anahtar kelime karşılaştırmalarını kolaylıkla yapabilir.

Arama sonuç grafikleri altında en çok arama yapılan şehirlerde gösterildiği için hedef kitleye göre içerik oluşturma çalışmalarında da yardımcı olur.

Google Trends Ücretli Mi?

Google trends, Google tarafından geliştirilmiş ve seo analizlerinde, anahtar kelime belirlemeye yardımcı olması için kullanılan bir araçtır. Tamamen ücretsizdir ve kişiler, kelime ve konu arama analizlerini kolaylıkla yapabiliyor.

Daha çok seo uzmanlarının işine yarıyor ve içeriklerde kullanılacak olan anahtar kelimelerin kalitesini belirlemelerini sağlar. Ücretsiz kullanılan bir Google aracıdır ve en fazla beş kelime yazılarak aynı anda sorgulama yapılabiliyor.